Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Hayat ve Hatıralarım

Vay Seyda sen de mi hain oldun?

Merhebalaştıĝım hatta biraz da sevdiĝim biri bu vatandaş. Kendisi de beni sevdiĝinden saygıdan bana hep seyda diye hitap eder.

O gün cumaydı, ben evimizin az aşaĝısında bulunan bir arap camisinden eve geliyordum. Daha doĝrusu o arada iki cami var, biri Türk Diyanetin, diĝeri de arapların.

O da aşaĝıya doĝru gidiyordu, kahve müdavimlerindendir. Kahveye gideceĝini tahmin etmiştim. Yolda karşılaştık, selam merhabalaştıktan sonra nerden geldiĝimi sordu camiden geldiĝimi dedim. Diyanet camisinden sanmış olacakki;

- Vayyy seyda sen de mi hain oldun, dedi.

Şaşırdım, ne oldu dedim?

- Ya sen türk camisinden gelmiyormusun? Ay yıldızlı bayraĝın asıldıĝı camiye gidip namaz kılıyorsun, bu ihanet deĝilmi?

- Ne yapayım? Burada bizim (kürdlerin) camimiz yok, ben de cami ehlindenim nereye gidim, dedim (gerçi HIK şimdiki adı CİK cami açtıktan sonra bazıları "bizim fikrimizde olmayan camimize gelmesin dedilerse de yine de kulak asmayıp gittim).
- Hiçbir yere hocam, evinde kıl namazı, evinde namazın olmaz mı? dedi.
Dedimki "cuma namazı tek kılınmaz evde de olmaz, mutlaka cemaatle kılınması lazım.

- Yok seyda biz zaten köleyiz, cuma bize farz deĝil, gidip türklerin camisinde namaz kılacaĝına evinde otur, kılma daha iyi dedi. (içimde dedim mübarek bayaĝı da okumadan muctehid bile olmuş) ve diyaloĝ şöyle devam etti.

Ben: Affedersin kardeşim sen nereye gidiyordun?
O: Kahveye
Ben: Kahve kime ait?
O: Türklerindir.
Ben: Orada ay yıldızlı bayrak yok mu? Ha bir de atatürk posteri
O: E tabi türklerin bayraklarını asmışlar
Ben: Peki senin ne işin var türk kahvesinde? Ay yıldızlı bayraĝın ve atatürk posterinin asılı olduĝu mekanda sabaha dek türk kardeslerinle oyun oynuyorsun, onu zengin ediyorsun, hiç sorun yok ama ben gidip iki rekat cuma kılmam beni hain kılıyor dimi?
Bütün muameleleriniz sizin gibi türklerle, ticaretiniz, dostlĝunuz, siyasetiniz, hatta sevgiliniz bile türk, beraber kumar oynarsınız, beraber diskoya gideriniz, beraber inşaatta çalışırsınız, bütün alışverişleriniz onların marketinden, her şeyiniz onlarla mübah ama onlarla iki rekat namaz kılak ihanet öyle mi?

O: Ammma seyda sen de amma da uzattın ha, şurada iki oyun oynuyoruz, hem cami ile kahve bir olur mu? Cami Allah'ın evi, onlar orada (camide) bize beddua ediyorlar.

Ben biraz daha sinirlenmiş olacamki sesimi yükseltmişim.

- Evet haklısın kahvehanelerde gerillaya para toplanıyor dimi? Camide beddua ediliyorsa kahvehanelerde de ana avrad küfür ediyorlar!

Yok kardeşim böyle olmaz, ya siz de onlarla her tülü ilişkiyi kesersiniz, hiç ama hiçbir işte onlarla olmayacaksınız, siyasetten de ayrılacaksınız, ya da başkalarına da kendi fikrindeki türklerle dostluk kurmayı, beraber çalışmayı onaylarsınız, yok öyle bir şey, biz ne yaparsak yapalım uygun, siz ne yaparsanız haram olmaz böyle şey.

Sizin solcu kemalist türklerle diyalog ve dostluĝunuz uygunsa, diĝer kürdlere de müslüman türk parti ve kurumlarıyla çalışmak uygun olur!

Her şey eşit olmalı dimi ?
Dostum sustu, o kahveye gitti, ben evime döndüm.
Saygılarımla  

M.NUreddin Yekta
24.09.2016

 
 

Hayat ve Hatıralarım sayfasına dönebilirsiniz!