Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Hayat ve Hatıralarım

Ben Kurdistan deyince, hoca ''aman tövbe et kafir oldun karin bosandi

Bir akşam üstü Bingöllü bir kardeşimiz ile yanında bir zamanlar islami bir cemaatin liderliĝini yapmış bir hoca efendi (kendisi de kürd) ziyaretime geldiler.
Hal, hatır, hizmetten sonra sohbete koyulduk.

Hoca: Sizi çok duymuştuk, merak ettik bir tanışalım diye geldik.

Ben: Başım gözüm üzerine geldiniz, çok memnun oldum dedim ve sohbet koyulaştı. Sıra insan haklarına geldi, bunun islami ve insanı yönünü konusurken, kürd ve kürd sorunu otomotikmen sohbetin en aĝır konusu oldu. Sohbet esnasında ben Kurdistan dedim.

Hoca: Aman hemen tövbe et, istigfar et, kafir oldun karın boşandı, bütün amellerin boşa gitti, dedi.

Ben: Niye hocam Kurdistan kürdlerin üzerinde yaşadıĝı topraklardır, adı haliye Kurdistandır, günah bunun neresinde?

Hoca: Sen ümmeti bölüyorsun, islam devletini parçalıyorsun, ırkçılık yapıyorsun dedi.
Ben: Türkistan, Türkiye, Suriye, Arabistan desem yine kafir olur muyum dedim

Hoca: Hayır onlar meşru devletlerdir, dünyaca tanınmış ülkelerdir, sınırları bellidir.
Ben: Peki hocam islam cografyası 50 devlete bölünmüş durumda buna ne dersiniz, bu cografyayı bölenler neden kafir olmuyorda ben neden kafir oluyorum, kaldıki ben herhangi bir devleti de parçalamadım, sonra bu sınırları kim koydu ümmet arasına?
Hoca: Önemli mi kim koyarsa koysun şu an hepsi meşru devlet ama Kurdistan diye bir devlet yok iddia etmekte ırkçılıktır küfürdür.

Ben: Hocam bu sınırları zamanın egemen güçleri İngilizler ve Fransızlar çizdi, Ümmeti böldüler, islama göre bu sınırlar meşru deĝil, bu sınırları kendi rızamızla çizmedik tel örmedik, onlar yaptı, hani ümmetin kalbi birdi, hani ümmet arasına sınır koymak caiz degildi, ne oldu şimdi? Herkesin baĝımsız devleti var hatta kimin 20 tane. Biz cografyamıza Kurdistan desek neden güpnah olsun. Kaldıkı bu coĝrafyayı rızamız dışında 1639 da Kasrişirinde ikiye, 1923‘te Lozanda da Batı kısmı (Ingiliz, Fransiz ve türkler tarafından) üçe bölündü
Hoca kızdı ve bana dönerek „sen hala tövbe etmedin, senin evinde bir şey yemek içmek caiz deĝil kalkıyoruz“ dedi ve kalktılar.

Ben: „Tövbe ya Rabbi Ben sizin yarattıĝınız Kürdlerin cografyasına Kurdistan dedim eĝer katınızda günaha girdiysem beni affet, lailehe illalah Muhammed Resulullah ben nikahımı da böylece tazeliyim hocam, şimdi buyur otur biraz meyve yiyelim“ dedim ama Hoca hala kızgındı ve sen dalga geçiyorsun böyle tevben kabul olmaz, deyip gittiler.

Evet sevgili kardeşlerim Kürd ve Kurdistan dediniz mi kimisine göre kafir olur nikahınız düşer, kimine göre ulusalcı ilkel milliyetçi olur ihanetçiler hanesine yazılırsınız.
Varsa cesaretiniz buyrun Kürd Kurdistan deyin!
Ha bana bakmayın benim zaten korktuĝum başima geldi. Ben inadına diyorum Biji Kurd biji Kurdistan.
Paylaşın gençler hem okusun ve düşünsün hem de gülsün!
Sevgilerimle

M.Nureddin Yekta

05.10.2015

 

Hayat ve Hatıralarım sayfasına dönebilirsiniz!