Malper/Anasayfa
M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

Hayat ve Hatıralarım

Karaoĝlan Ecevit

Bazılarına göre Karaoĝlana laf diyen kürd deĝildir! "Gerçek aşk "kürdün türke sevgisidir."

Yıl 1974 idi. Eşim hasta Muş'tan Elazıĝa götürmüş hastaneye yatırmıştık. Haci İzeddin (eşimin abisi) amcamla ziyaret saatleri dışında, çarşıda "Esnaflar kahvesinde" otururduk bazen. Küçücük bir kahve idi, küçük kürsülerde otururduk, oyunu; kumarı olmayan, tabiri caizse sofuların kahvesiydi.

Birgün orada oturmuş çay içiyorduk. Karşı masada bıyıkları aĝzına inmiş, kalın bıyıklı, her haliyle kürd olduĝu belli olan biri, çayını aldı bizim masaya geldi.
"Kürd olduĝunuzu anladım masanıza geldim" dedi.
Hoş geldin dedik.
Merhabalaşmadan sonra, Amedli olduĝunu söyledi ve niçin burda olduĝumuzu sordu.
Hastamız nedeniyle bir haftadır burdayız demiştik.

Lafı uzatmadan hemen siyasete girdi.
"Siz hangi partilisiniz" dedi.
Amcam anlaşamıyacaĝımızı anlamış olacakki cevap vermedi ama ben daha 16 yaşında genç tecrübesiz biri olarak Erbakan'a oy verdiĝimizi söyledim.

Adam birden hiddetlendi, rengi deĝişti, kıpkırmızı oldu, "Karaoĝlan (Ecevit) varken insan başka partiye nasıl oy verir" dedi.

Haci İzeddin kaş-göz ettiyse de ben "ne farkeder ikisi de T.C. partisi, ikisi de kürd haklarını inkar ediyor, ama hiç olmazsa Erbakan dinimize düşman deĝil. O yüzden ona oy veriyoruz" dedim.

Adam çayını aldı, ayaĝa kalktı ve "ben de sizi kürd ve de adam sanıp yanınıza geldim, sizin hain, kürd düşmanı olduĝunuzu bilseydim selam bile vermezdim. Karaoĝlan bizim liderimizdir, kürd haklarını verecek, bize Kurdistanı kuracak, ona oy vermeyenler şerefsizdir, namussuzdur, alçaktır, haindir, kalleştir." dedi ve gitti.
Ben cevap verecektimki amca "sus aĝzını açma" dedi.
Amcama saygımdan birşey demedim.

Adam gittikten sonra Haci amca dediki " bak evladım, bunlar kendilerini o kadar Karaoĝlana kaptırmışlarki gerekirse kan bile dökerler, onların gözünde hepimiz hain, ajan ve de işbirlikçiyiz, ne desen fayda etmez, biz alışmışız başkalarını başımıza başkan ve emir kılmaya, bizi kullanır atarlar, bu hep böyle olmuştur, biz de birbirimizi yeriz otururuz yerimizde anladın mı."

Ben kafayı salladım anlamış gibi yaptım ama aslında tatmin olmamıştım ve anlamamıştım. "Niye bizden bir lider çıkamazmıydı, bizi idare edecek bir karaoĝlanımız yok muydu? Neden hep başkaları başımıza geçer bizi idare eder" diye mırıldanıp durdum.

Geçen zaman içinde gördükki Karaoĝlan Türkeşten daha çok ırkçı, şöven çıktı. ABD Irak'a girerken Ecevit "hemen Irak'a girip Kerkük ve Musul'u alalım, eĝer biz Kerküke girmezsek birgün Kerkük bize girer" demişti.

Geçen 42 yılda bizde hiçbir deĝişiklik olmadı, hep kara oĝlanlarımızı başkalarından seçtik, karşı çıkan kürd kardeşlerimizi de, hain, ajan kalleş, işbirlikçi ilan ettik, tehdit ettik, sürdük hatta öldürdük!.

Zaman deĝişir, insanlar deĝişir, isimler deĝişir ama biz kürdler hiç deĝişemeyiz, kara oĝlanlarımız da deĝişmez!

Bugün de öyle CHPnin kuyruğundan ayrılmayan, Türkiye'nin demokratikleşmesi için kürd gençlerini öldürten kemalist kürdlere göre hepimiz hainiz!
Zaman değişir dünya değişir ama biz kürdler değişmeyiz!


Ne diyim ya Rabbi bizi idare edecek olan bizden bir Kara oĝlan gönder.

09.09.2016

 

Hayat ve Hatıralarım sayfasına dönebilirsiniz!