Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Hayat ve Hatıralarım

 

Çocukar da büyür terörist olurlardı, ondan öldürdük!


Yıl 1986 sonbaharıydı. Bir caminin bahçesinde oturmuş ikindi namazını bekliyorduk. O gün hava çok güzeldi, sıcaktı aynı zamanda, o yüzden gölge tercih edilirdi.

Bir ara yanıma yaşlı biri oturdu. Selam kelamdan sonra tanıştık. Kürd olduğumu anlayınca sordu
-Hoca efendi sen "Kürd Harbini" bilirmisin?
-Kürdün binbir harbi var, hangisni sorarsın? dedim
-Dersim Harbi, dedi.
-Evet bilirim, neden sordun? diye söyledim. Adam Dersim'in neresi olduğunu ve savaşın da ne zaman olduğunu sordu. 1937-38 Dersim savaşı, sizin tabirle Tünceli'de oldu dedim. 'Ha şimdi bildiğine inandım' dedi.

Durup duruken neden Dersim savaşını sorsun, mutlaka o savaşla ilgili bir bildiği var, onu sorayım bari dedim kendi kendime.

-Hayrola Hüseyn Dayı o savaşla ilgili bir anın mı var ne? Neden bana Dersim Harbini sordun? Yoksa bir sorun mu olacaktı?
Adam kafasını salladı, "yok ne sorum olacak, ben o zaman askerdim, o sıra hükumet emriyle çok kürd öldürdük!..

Sordum öyle savaştakileri mi yoksa sıradan herkesi mi?

Hüseyn dayi hiç sıkılmadan "herkesi ama hiçbir ayırım yapmadan herkesi öldürüyorduk, hatta analarının karnındaki ceninlerı bile.

Ben çok bozuldum, sinirlendim dedimki;
-Utanmıyormusun birde yaptığın cinayetlere, katliama beni de şahid yapıyorsun Allah huzurunda, güya namaza gelmişsin, bir de yaptıklarını anlatıyorsun?..

Adam gayet pişkin cevap verdi.
-Ne yapalım onlar teröristti, devletimize karşı gelmişlerdi biz de öldürdük.
-Peki haydi büyükler teröristti diyelim, ya küçüklerin ya ana karnındaki bebeklerin ne günahı vardı?
Adam yine çok pişkin cevap vedi:
Onlar da yarın büyür terörist olurlardı, bak işte o zamanın çocukları bugün dağlarda devlete karşı savaşıyorlar. Bunlar devletin öldüremedikleridir, eğer hepsini öldürseydi bugün terörist olmazdı!...

Evet konuşmamız bu kadardı. Hüseyn dayı Bayburt'un Aşağı Lori (Yazıbaşı) köyündendi. Aşağı Lori Bayburt'un Erzincan sınırınnda Otlukbeli'ye pek yakın.

Türkçü zihniyetin kürdlere ne kadar düşman olduğunu zaman zaman buna benzer olaylarla karşılaşıyoruz. Yarın büyüyecek birşeyler istiyecek korku ve endişesiyle gözünü kırpmadan ana karnındaki kürd çocuklarını öldürecek kadar canileşenlerden (1) ne beklenirki?
Ve ne yazıkki hala onlarda kardeş olmak istiyen sözde kürd zihniyet! Hala "HALKLAR KARDEŞTİR" naralarını atan kanıbozuk satılmış kişilikler var, ne yapalım Allah onları da islah etsin.

Bu hatıramın olayına şüphesi olanlar N.F.Kısakürek'in "Son Devrin Din Mazlumları" kitabına baksın, Hüseyn dayının dediği çok az bile.

Gerçi tarihte bu tür katliamlar çok normaldır. Öz kardeşini beşikte saltanat uğruna yokeden nice fatihler geldi geçti.

05.10.2005
M. Nureddin Yekta’nın hatıralarından

 
 

Malper/Anasayfa