Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Hayat ve Hatıralarım

 

Bir yanlışlığın getirdiği dostluklar!..


Bazen fitneciler bile bazı hayırlı şeylere vesile olur derlerdi ama insan görmeyince bir türlü inanası gelmiyor. Geçenlerde rizgari formunda bir şahış bizim (Dengê Mezlûma) adımıza yazı asıyor ve türkçülüĝü savunuyormuş. Bizim gibi bir kurumdan bunu beklemeyen bazı yurtsever insanımız haklı olarak buna tepki göstermişler.

Mezkur şahıs utanmadan aynı isimle pervasızlıklarına devam etmiş. Bir dostumuz (Pertew Solaxî) işin farkına varmış olacakki oraya „birinin bizim ismimizi kullanarak provakasyon yaratmak istediĝini“ yazmış ve bizi de konudan haberdar etti. Kendisine maili vasıtasıyla teşekkür ettiĝimizi bildirdik, bu vesileyle burada da yine kendisine sonsuz teşekkürlerimizi arzediyoruz.

Malum yazılardan dolayı en sert tepkiyi gösteren Kurdistan M. isimli bir kardeşimizle konunun doĝru anlaşılması için yazışmalarımız oldu. Bir yurtsever kürde yakışır yazılarını okumaya deĝer bulduĝumuz için sayın okuyucularımıza da iletmeyi uygun bulduk. Bu vesileyle kendisine saygılarımızı sunar, mücadelelerinde başarılar dilerken, mezkur sepepten dolayı da olsa onunla tanışmak ve dost olmaktanda çok sevinçliyiz.

*****

Sayın M.Nureddin
Rizgari formunda yazdıĝınız yazının cevabını email adresine istemişsiniz. Takdir edersiniz ki, kamuoyuna yaptıĝınız açıklamayı benden size direk yazmamı istemeniz biraz tuaf ta olsa, bir kürdün nacizane istemini emir telaki ederim, başım üstüne der size yazarım. Îsmimin neden açıkca yazmadıĝımı tenkit unsuru yapmanız, katil …… devletinin, durumunu bilmediĝinizi bilsem açıklardım ama, takdir buyurursunuz ki, kürdler kendilerini isim bazında da olsa mücadelelerini berdavam etmek için zorunlu görmekteler, Pertew Solaxi de takma isimle yazar bir diyeri de. Benim ismimi açık yazmamı ve bana zat olarak hitap etmenizi anlamış deĝilim.

Sevgili kardeşim şahsıma özel göndermiş olduĝunuz yazılarda oldukça mulayim dil kullanmışsınız, saygın konumunuzu taktire şayan olduĝunuzu belirtirim, lakin forma astıĝınız zat hitaplı yazınızda haksızlık ettiĝinizi belirtirsem alınmayın. Biz yıllardır yaşamımızı en sade seviyede tutup lüks ve materyalden uzak durarak yaşayan sade kürd bireyleriyiz. Bunu beni çok iyi tanıyan Pertew de bilir, hiç bir zaman kürdün tırnaĝına zarar gelmesini arzu etmeyen duruşumuz ve politik yapıların biribirini kırmalarının bizleri ne kadar üzdüĝünü bilen can dostum güzel insan Pertew Solaxi beyden bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Dengê Mezlûma adlı (adini kullanan) kişi oraya atatürkü ve türkleri öven yazılar yazdı. Taktir sizindir, bize teşekkür edeceĝinizi umardım, çünkü kürdlere zarar vermesini önlemek amacı vardı ve önemlisi kullandıĝım dilde oldukça saygılıydı. Bu beyefendi ilk cevabında bize hakaret yaĝdırdı ve bizi kurd milliyetciliĝinin sisyle vs suçladı, kendisine yazılan cevapta, lütfen saygın bir dille konuşun dedik. Daha sonra siz o yazıları asanın kendinizle ilgisi olmadıĝını belirtiniz, lakin daha sonra yazıları sahiplendiniz, forum sorumlusunun Dengê mazlûma ismiyle yazan zatin deĝişik isimlerle de yazdıĝını belirtince, olayın kışkırtma olacaĝını düşündük, fakat bana yönelik son yazınızda, oldukça aĝır bir dil kullanmışsınız, canınız saĝolsun, kürdlere kızmam, benim yazdığım yazılar forumlarda asılıdır, gidip bakabilirsiniz. Elbetteki ben kürd milliyetçisiyim ve kürdlerin milliyetçi olmadıkları için kaybettiklerini belirtim, intertürk veya sosyalist tartışma formu, özgürlüklere doğru vs forumlarda bu konumumdan ötürü can dostum güzel insan Pertew ile beraber olmadık hakaretlere maruz kalıyoruz. Kendisiyle mekanımda vs görüşmelerimizde kürdlerin durumunu vs nasıl olacaĝını üzülerek konuşuruz. Kürdlerin türk devletinden aman dilemeleri veya onlarla kardeşlik kurmak istemeleri bizleri yaralamaktadır, çünkü kürd önce kendi arasında barış oluşturmalı.

Sevgili kardeşim sizi yoĝun işlerinizde böyle yorucu bir yazıyla acz etmek istemem surcu lisan ettikse afınıza muktadir ederseniz memnun olurum işlerinizde başarılar. 02 Ocak 2002
Selamlar
Kurdistan M.

*******


Sayın kardeşimiz Kurdistan (M)!

Yaptıĝınız mücadeleden dolayı sizi kutlarız! Birbirimizi yanlış anlamayalım aynı yolun yolcusuyuz. Bizim de amacımız elbetteki halkımıza hizmet etmektir, hizmet az olur eksik olursa da amacımız büyüktür. Size kızmadık deĝil, neden mi? Sizin gibi hayatını mücadeleye sunan bir insanın Dengê Mezlûma gibi bütün fertleriyle kendilerini halkına adayanların size bahsettiginiz şekilde hakaretvari cevap yazmalarını beklemenizdir suçunuz. Dengê Mezlûma’nın siteleri var mailleri var, size yapılan hakaretin gerçekten bizden gelip gelmediĝini öĝrenmek açısından bize bir mail atıp öĝrenebilirdiniz. Bizim adımıza kendini bilmeyen birinin yazı asması ve size hakaretvari sözler sarfetmesi elbetteki bizi üzmüştür. Dün de arzettiĝimiz gibi daha düne kadar Rizgari Online’ye hiçbir yazı asmadık. Dostumuz Sayın Solaxi’nin haber vermesiyle foruma baktık. Ayrıca kendisine şükran borçlu olduĝumuzu da ifade etmek isteriz.

Sizin bizi “bu yazıları TSKnin emriyle yayınlıyorsunuz” ithamı takdir edersinizki; bir cemaat yada yurtsever biri için ne kadar aĝırdır, haşa biz size "siz devletin işbirlikçisiniz" desek ne kadar zorunuza gider deĝil mi? Arkadaşlarımızın çoĝu işkencenin hernevinden geçirilmiş ceza almış insanlar, baĝışlayın bendeniz 15 yıla mahkum olmuş hapis yatmış ve defalarca gözaltına alınıp her çeşit işkenceden geçirilmis biriyim. Bana bu tür laf söylemek beni çıldırırcasına mahvediyor. Anlayacaĝınızı biliyorum. Kürd ve Kurdistan hakkında şu ana kadar izah ettiĝiniz tüm fikirlerinizle aynıyız.

Sitelerimizde bugüne kadar türkleri, arapları, farsları ve hele onların işgalcı, katil idarecilerini öven tek bir yazı asılmamıştır. Böyle bir şey yapmaktan Allah’a sıĝınırız. Sadece bazı eski belgeleri okuyucularımıza olduĝu gibi sunuyoruz, bunu da eĝer uygun görmeyenler varsa bizi ikaz etmeleri kendilerinin görevidir, yanlışsa yanlışta isrer etmeyiz inşallah. Kardeşlerimizden gelen eleştirileri elbetteki başımız gözümüz üzerine kabul eder deĝelendiririz.

Yazıyı oraya asmayı kabul etmedik yanlıs bir anlaşılma var, yazıyı dergimizin Ekim 2000 sayısında yayınladık diyoruz ve hala sitede mevcut. Sizinle tartışan kişinin bizimle hiçbir alakası yoktur. Biz kendi aramızda uyumlu bir cemaatiz ve basın konusunu da arkadaşlar bana vermişlerdir, yazıldıĝı şu bilgisayarın dışında hiçbir yerde basına açıklama gönderilmez, gerektiĝi zamanda arkadaşlar maillerle buraya gönderiyorlar ve yine burdan dışarı yayınlanır. O şahıs veya şahıslar elbetteki kışkırtmak için adımızı kullanmak istemişlerdir. Biz bir karışıklıĝa sebebiyet vermemek için usulen herkese açık olan ve nerden asıldıĝı belli olmayan yerlere yazı asmayız.

Size Zat diye hitap etmemizin sebebi de, sadece saygın davranmaktı, kişi veya şahıs ta diyebilirdik ama bu bize sanki küçük bir hitap şekli gibi geldi, size saygılı hitap etmek istedik hepsi bu. Kurdistan mücadelesine bir arpa aĝırlıĝında da olsa hizmet eden herkese sonsuz saygımız var. Sayın Solaxî bizi kısmen de olsa tanır. Adınızı korku yada tedbir olarak yazmayan zat dedik, tedbir de dedik ki size hakaret olmasın. Yazılarınızı bize özel yazın demiyoruz, diyoruz ki; “Günlük olarak yayınlanan Rojnama Nû’yu siz kardeşlerimize hibe ve hediye etmişizdir, istediĝiniz zaman burayi kendi siteniz gibi kullanabilir, ona yazar olabilir istediĝiniz şekilde fikirlerinizi dile getirebilirsiniz, ancak yazılarınız da kürd kurum, kuruluş, şahsiyet ve örgütlerine eleştiri seviyesini aşmayan yazılar olsun. Kürdlerin deĝer yargılarına (milli-dini) hakaretvari olmayan her yazı yayınlanır. Bunu arzetmiştik.

Herşeye raĝmen bizim size geçen hakkımızı helal ediyoruz, sizin de bize geçen hakkınızdan dolayı affetmenizi diliyoruz. Biz kardeşiz, hedefe varılacak yollarımızda biraz farklılık varsa da amacımız birdir, bunu da birlik sebebi olarak telakki etmeliyiz.

Arzettiĝimiz şekilde gerek Rojnama Nû ve gerekse de Dengê Mezlûma kürd halkının sesidir, bu sitelerde yayınlanan yazılarda eksiklik varsa başta bize aittir ancak konudan haberdar olupta bize yardım etmeyen yurtsever insanların da aynı suçu paylaştıklarına inanıyoruz. Lütfen adımıza forumlara asılan yazıların gerçekten biza ait olup olmadıĝını araştırın, sonra da dilediĝiniz gibi eleştirin.

Selam ve saygılarımızla
2 Ocak 2002

****


Selam sayın M.Nureddin

Çok deĝerli mektubunuzu aldım, derecesiz olarak memnun ve bahtiyar oldum. Nedeni de göstermiş olduĝunuz üstün alicenap kürd karekterine icaben... Hayranlık ifade etmemi müsaade buyurunuz. Ben de, sizden taraf yanlış anlaşılmanın, verdiĝi üzüntünüzü telafi edecek, bu nacizane sözlerimi bir kardeşlik vesilesi olmasını diler, böyle algılamanızı niyaz ederim.

Kardesim, elbetteki deĝişik nuanslarda içerse sonuçta mücadelemiz, bu ceberut devletlere karşı birdir. Benim ön yargıma mazur kalmış olmanız mümkün deĝil, yazılarımı çeşitli forumlarda inceleme olanaĝınız olsaydı, tüm çelişkilere raĝmen hiç bir kürd kurumuna asla çiĝ bir lafım ve incitecek bir kastım olmadıĝını görürüdünüz. Tüm hatalarına ve yanlışlarına raĝmen güncel bir tedirginlik kaynagı olan, bir lidere dahi yazılarımda yer vermemişim ve tartışmalardan uzak durmuşum. Bizim için asılolan Kurdistan’ın özgürlük ateşinin berdavam edilmesidir. Taktir edersinizki, siz, ben ve tüm kürdler, onyıllardan beridir baskı altındayız ve hepimizde az veya çok ceberut devletin zülmüne maruz kalmışız. Bunu bizde bir zarar olarak saymamaktayım. Aksine aramızdaki köprüleri yıkmamıza vesile olmaktadır. Ben asla kendimi zarara uĝramış veya kaybetmiş telaki etmedim. Zaman benim daha da netleşmemi saĝladı.

Hamdolsun, çok zorda kalmasam türkçe konuşmam, türk mallarını asla tüketmem, türk ekonomisine katkı sunacak şeylerden uzak durarım. Mazbut bir yaşantıyı da böylece idaalime yakın durmak için kurmuşumdur. Yirmi iki senedir de bu katillerin sembolü bayraĝı görmemek için izin adı altında Turkiye’ye thy gidip kürdçülük yorgunluĝunu, Akdeniz kıyılarında çıkaran kürd bireylerinden de uzak durmuşum. Yaptıĝım projenin Güney Kurdistan’daki karışıklık nedeniyle hayata geçmemesi beni ne yazıkki sürgünde zorunlu ikamete tabi kılmıştır. Elbetteki tek arzum ulkeme dönmek. Kürd bayraĝının dalgalandıĝı bir vatan sathında yaşayıp ölmek. Ben asla Türkiye’de yaşayıp ordan ev bark almak gibi kürdlüĝün yüce menfaatlarine ters bir duruma düşmemek için, deĝerlerimi yirmidört saat sorgulamayı bilmek istiyorum.

Deĝerli dostlarımla bir araya gelirken yegane endişemiz olan, kürdlerin kendi aralarında sevgi ve saygı inşaası üzerine berdevam eden konuşmalar olmakta. Heyhatki, bir çok insanın yılbaşılı, eĝlencelerle, noel aĝaçlı evlerle stres atmaları ve özünden uzaklaşmaları bizleri üzmektedir.

Türkiye’den milli piyango getirtip oynayanların, kürdi selami olmayacaĝını bilirim. Biz yıllardır reklam yapmadan, kendimizi ön plana çıkarmadan mutavazi kürd duruşumuzu sakin ve sade bir yaşamla yürütmeye çalışıyoruz. Tüm dostlar gibi sayın Solaxi de bizlerin ne denli para tuzaklarından kaçtıĝımızı, aslımızın özümüzün hatında yaşam mücadelesi verdiĝimizi bilir. Kendisine de bu vesileyle şükran borçluyum, bizlerle her kürd de olmayan, sadeliĝi paylaştı gönlü güzel olsun dilerim. Gecenin bu saatinde sizi de yorgunluĝuma ortak etmeden ve aciz olmanıza vesile olmadan terkedeyim. Surçi lisanımıza alicenap gönlünüz bir hoşgöru gösterirse, mesut ve bahtiyar olurum. Her şey gönlünüzce olsun, hoşcakalın, gözlerinizden öperim kardeşim. ( zad kelimesini yanlış anlamışım sürçü lisanıma veriniz.) Bir de sitenize kaydolmak istedim bugün ama, karışık bir şeyler oldu ben (sitenizdeki) teknikten anlamıyorum, vazgeçtim bir izahınız olursa sevinirim, şifre falan istiyor anlamadım pek. Kalın saĝlıcakla, Kurdistan’ın cefası ve sefasında göruşmek dileĝiyle.

Kurdistan (M.)
3 Ocak 2002

NOT : Bu arkadaşla daha sonra çok defa sanalda görüştük, genelde Kifrit_6 niciyle Evîna Welat Kanalında sohbet ederdik. Güney’e gidip kürd tiyatrosunu kurmak istiyordu, zaten mesleĝi de oydu. Bazen Ali Paşa Mahlesi şivesiyle bize seanslarını okurdu, sevinirdik. Sonra birgün acı bir haber duyduk. „Kifrit_6 İspanya’da ansızın geçirdiĝi kalp krizi sebebiyle ölmüş.“ O da hasret kaldıĝı vatanının uzaĝında ruhunu teslim etmişti. Ruhu şad olsun.
Anısına mektubunu burada yayınlıyorum.

M. Nureddin Yekta’nın hatıralarından

 

Malper/Anasayfa