Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Hayat ve Hatıralarım

Avrupa’da camilerin durumu

Bu pazar da Avrupa’daki camiler üzerine hem pazar sohbetini yapalım hem de camilerin içler acısı durumunu gözler önüne serelim!
 
Bir kere bu içinde namaz kılınan yerlere cami denmez bence, belki maksadına uygun bir şekilde kullanılırsa buralara mescid (küçük camiler) denilebilir.
 
Maksadına uygun dedik zira birçoĝu maksat dışı kullanılıyor, burada ben genel anlamda ele aldım ama bugün özellikle bazı camiler üzerinde duracaĝım.
 
Şunu en başta ifade edeyimki Almanya’daki camilerin %99’u Allah rızası için açılmış camiler deĝil!.. Hemen hemen bütün camilerin açılış maksadı maddiyat. Camiler hayır-hasenat bahane edilerek müslüman halktan para toplamak ve köşeyi dönmek. Buna birkaç örnekte verebilirim.
 
Mademki camiler Allah’ı zikretmek içindir o zaman neden camilerde Allah ve Peygamber’den daha ziyade örgüt, teşkilat, devletler ve halklar zikrediliyor? Benim bildiĝim cuma namazı iki rekattır! Neden iki rekat? Çünkü iki de hutbe vardır, iki rekat namaz ve iki hutbe 4 rekat öĝle namazı yerine geçer onun için de birçok imama göre hutbe dinlemek farzdır! Hatta hutbe anında biri bilerek veya bilmiyerek bir şeyle meşgul olursa ya da sehven konuşsa yanındakinin onu sesli ikaz etmesi bile Şafii mezhebine göre haramdır. Çünkü hutbeler namazın rekatları sayılırlar ve namazda nasıl konuşmak namazı bozuyor ve haramsa o şekilde hutbede konuşmak ta haramdır.
 
Bir diĝer mesele de hutbe ile namaz arası dünyevi bir sözle kesilmemelidir. İmam daha hutbeden inmeden müezzin kaamet okur ve namaza başlarlar, ama burdaki camilerde hutbe ile namaz arası mutlaka abes bir şey için bozulur.
 
„Arakaşlar yarın dernekte Başkanın son sözleri anlatılacak onun için halkımız yarın dernekte toplansın..“
 
„Arkadaşlar bugün aramızda Tr.’den kemalist dernekleri başkanı xx.. gelmiş size Tr.’de selam getirmiş...“ v.s. gibi sözler!
 
Peki camiler Allah içinse oralarda atalardan, amcalardan bahsetmenin ne manası var? Oralarda islamın önündeki tek engel askere para toplamanın, islamı ortadan kaldıran ecdadın ruhuna fatiha göndermenin manası nedir? Camiler Allah içinse sosyalist parti ve örgütler için aidat, kampanya toplamanın manası nedir? Ki para toplanan kurumların hepsi islam ve Allah düşmanı! Kimileri bununla milli duyguları sömürüyor, ama sadece bu sayede para toplamak ve zıkkımlamak!
 
Şunu iddia ediyorum ”sözde Allah için o camilerde görev yapan imamların maaşlarını kesseniz orada bir hafta görev yapmazlar Hani Allah rızsası vardı?
 
Yazının uzamaması için bir iki örnek verip bitireceğim.
 
Birçok caminin yöneticileri namaz kılmaz ve sabahlara kadar kahvehanelerde oyun oynarlar, hatta kimileri topladıkları paralarla diskolarda sabahlıyor.
 
Cami evlerini neidüĝü belirsiz insanlara kiraya veriyorlar, yeterki para gelsin.
 
Örnek:
Köln Hansanin’de bir cami var. 1998’lı yıllarda rabıtadan para alan iki hoca orayı devr aldıl. Cami küçük bir şey ama oranın üzerinde 160 tane anmeldung (oturma adresi) vardı. Ve her anmeldung için ayda 50 mark para alınıyordu! (ayda 7500 Mark) Artı cami cemaatinden, üye olanlardan ve hemen hemen her cuma ve bayramlarda, mübarek gecelerde toplanan paraları da sayarsanız ayda 10-15 bin Mark para toplanıyordu, caminin kirası bin mark civarındaydı ama ne yazıkki cami hala borçluydu ve kapı kapı dolaşıp para topluyorlardı !..
 
Dortmund’da bir türk camisinin binaları var, kiraya veriliyor, derken birgün oraya Polonyalı birkaç bayan geliyor evi kiralıyorlar, aslında cami evlerinde oturanların da düzgün insan olmaları gerekir, altta cami üstte içki, kumar, zina olursa camiye yakışmaz, ama bayanlar kirayı fazla verince cami derneĝi tereddüt etmeden evi veriyor, aylarca o evde gayrimeşru şeyler yapılıyor, gelenin gidenin sayısı belli deĝil, derken cami cemaati buna isyan etti, polon bayanlar kaçıp gittiler, dernek buna da bir kılıf bulmaya çalıştı, “ne yapalım caminin borcu vardı, iyide kira veriyorlardı ama bizim onların efalından haberimiz yoktu
 
Sanki caminin borcunu ….ların paralarıyla kapatacaklar!
 
Bir de yine Dortmund’da bir başka camimiz üzerine söylenenler var, zaten orası camiden ziyade dernektir. Önceleri direk merkeze bağlıydı ama şimdi her cami bulunduĝu şehrin derneĝine baĝlı hale getirildi hatta derneĝi oldu.
 
Geçenlerde cami cemaatından bazıları yanıma geldiler ve dedilerki: “cami yakınında bir türk bir telecafe açmış ve camiye gelerek imam demişki ben size ayda 100 Euro para veririm siz de bana cami cemaatını gönderin, gerek imam ve gerekse dernek yöneticileri cemaata bunu duyurmuşlar, hatta birileri dediki imam hutbede okumuş! “Bunlar çok iyi insanlardır, çok ucuzdur herkes oraya gitsin!“
 
Öte yanda Almanya’daki hemen hemen bütün türk camileri “Türk Kültür Dernekleri’ne“ baĝlı olarak çalışıyorlar ve ben bizzat şahidimki o dernekten biri gelmişti ve CIK’in Dortmund camisini de kendileriyle birlikte çalışmaya davet etti, sözde almanlara karşı türk-kürd güçbirliĝi yapacaklarmış! ve elbetteki imam ve dernek olumlu karşıladı ve kaç kez Türk Kültür Dernekleri’ne güç! vermek amacıyla toplantılarına katıldı."
 
İyi de hani bunlar Türk Devletine karşı savaşıyor idilerse Almanya’da Türk dernekleriyle birlikte çalışmanın manası nedir?
 
Kısacası para gelsinde nereden gelirse gelsin, ister zorla, ister kampanya, ister aidat de, adına ne koyarsan koy önemli deĝil yeterki para gelsin.
 
İşte Almanya’daki camilerin çoĝunun amacı ve çalışması bu şekildedir. Bazı baĝımsız camiler müstesna !…
 
Şunu da ifade edeyim “Avrupada ne kadar cami ve teşkilat varsa o kadar din var demektir, her kurumun camisi onun dinine baĝlıdır ve ona çalışır, islama uygun mu deĝil mi orasını pek önemseyen yoktur“ Cemaatler ayrı, teşkilatlar ayrı ve hatta herbir caminin dini ayrıdır dersek mübalaĝa yapmış olmayız. Örneĝin bir Kaplancılar camisinde “kim bizimle hacca gitmezse hacı kabul olmaz, yine bir Cik camisinde de kim bizimle hacca gitmezse hacı kabul olmaz, zira öte tarafta düşmana yardım söz konusudur deniliyordu, peki cami cemaatını faşist dükkanlara, maĝazaralara yollamanın kime yardımı sözkonusu? Yoksa bize de biraz pay düşerse sorun olmaz mı diyoruz?
 
Saygılarımla
 
28.01.2006
M.Nureddin Yekta
 

Hayat ve Hatıralarım sayfasına dönebilirsiniz!