Kurdî  |  Türkçe

Silav û rêz mêvanên hêja hun ser çavan hatin malpera xwe! Bişertê ku navnîşana malperê were dayîn hun dikarin hemî nivîs û kilîbên vê malperê di malperên xwe de biweşînin. Di mnyekta.com de nivîsên rojane, helbest, pêkeni bi niviskî û bi deng hene!

 

Halk Fıkraları

Türkiye neden Avrupa Birligine alınmıyor?
 
 
3 Ekime 5 kala Avrupa Birliği Türkiye ile müzakereye başlamak icin yeni şartlar ortaya koydu, aslında bu şartlar daha önceleri de vardı ama, bu şekilde net degildi. Dün bu konu daha da netlik kazandı.
 Bu yazımda konuyla ilgili siyasi bir acıklama yapmayacagım, sadece bugün türk medyasında cıkan bazı gülünc haber ve başlıkları ele alacagım, maksat biraz da gülelim, ne dersiniz?
 Konuyla ilgili en cok göze batan başlık AB, "Türkiye Müslüman! bir ülke oldugu icin" birlige alınmak istenmiyormuş! De gelin de bu yorumlara gülmeyin!
 
 Yav Tirkiye'nin neresi islam Allah aşkına?
 Hangi kanunu islama göre?
 Türkiye'nin özellikle batısı ile Avrupa'nın arasında yaşam, kültürel, giyim açısından ne fark var?
 Türkiye'nin kanunlarıyla Avrupa kanunları arasında ne fark var, yani islami açıdan?
 
 Tabi iyi tarafı yönden diyorum ama birde kötü tarafı var bunun Türkiye sert ve anlaşılmaz kanunlarıyla Avrupa'dan daha cok islamdışı bir ülkedir. Örnegin başörtüsü konusunda. Eger Türkiye'yi de Avrupa ülkelerinden biri sayarsak, Avrupa'nın islama karşı en sert ve acımasız devleti Türkiye'dir, çünkü başörtüsü yasagı ilk kez Türkiye'de konuldu ve onu takiben Fransa başlattı!..
 
 Avrupa'da hırıstiyanların özel okullarında bile bir müslüman cocogu istemezse hırıstiyan dini derslerine katılmaz, öyle bir zorunluluk yok, ama Türkiye'de kemalizmin dersleri secmeli bile degil, zorunludur. Avrupa'da kişi okulda ikinci bir dil olarak istedigi dili secebilir ama Türkiye'de bu yok. Avrupa'da başörtülü bir kız her yerde her okulda okuyabilir, bırakın üniversiteleri ilk okulda dahi müslüman kızlar başörtülüdür, Türkiye'de artık başörtülülere ehliyet bile verilmiyor! Allah aşkına bu devletin neresi islam, hangi kanun islam kanunuki Avrupa islami yönden Türkiye'den rahatsız olsun da Birlige almasın! Bu tür yorumlara sadece gülünür ve sözde müslüman yazarlar hala islami acıdan kanan yurttaşların dini duygularıyla oynuyorlar hepsi bu!
 
 Türkiye'nin hiçbir kanunuyla ve hiçbir uygulmasıyla islami sistemle alakası yoktur, sadece Diyanet teşkilatı hariç. Diyanet teşkilatı da Islami akımlarin önünü kesmek için devlet kontrolünde kurulan laik bir kuruluştur!.
 
 Türkiye'nin Avrupa Birliğine girmesine engel olan başka sebepler var, haydin bugün onları yazmıyalım.
 
 29.09.2005
 M.Nureddin Yekta

 

Bi destûra zaliman rêxistinên Îslamî naynê sazkirin.
Kesên di wan rêxistinan de kar bikin bi baweriya xwe re îxanetê dikin!