Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Fıkra - Mizah

Türkiye neden Avrupa Birligine alinmiyor?

3 Ekime 5 kala Avrupa Birliği Türkiye ile müzakereye başlamak için yeni şartlar ortaya koydu, aslında bu şartlar daha önceleri de vardı ama, bu şekilde net değildi. Dün bu konu daha da netlik kazandı.
Bu yazımda konuyla ilgili siyasi bir açıklama yapmayacağım, sadece bugün türk medyasında çıkan bazı gülünç haber ve başlıkları ele alacağım, maksat biraz da gülelim, ne dersiniz?
Konuyla ilgili en çok göze batan başlık AB, "Türkiye Müslüman! bir ülke olduğu için" birliğe alınmak istenmiyormuş! De gelin de bu yorumlara gülmeyin!

Yav Tirkiye'nin hangi kanunu islam (Kuran ve Sünnete) göre Allah aşkına?
Türkiye'nin özellikle batısı ile Avrupa'nın arasında yaşam, kültürel, giyim açısından ne fark var?
Türkiye'nin kanunlarıyla Avrupa kanunları arasında ne fark var, yani islami açıdan?

Tabi iyi tarafi yönden diyorum ama birde kötü tarafi var bunun Türkiye sert ve anlaşılmaz kanunlarıyla Avrupa'dan daha çok islamdışı bir ülkedir. Örneğin başörtüsü konusunda. Eğer Türkiye'yi de Avrupa ülkelerinden biri sayarsak, Avrupa'nin islama karşı en sert ve acımasız devleti Türkiye'dir, çünkü başörtüsü yasağı ilk kez Türkiye'de konuldu ve onu takiben Fransa başlattı!..

Avrupa'da hırıstiyanların özel okullarında bile bir müslüman çocoğu istemezse hırıstiyan dini derslerine katılmaz, öyle bir zorunluluk yok, ama Türkiye'de kemalizmin dersleri seçmeli bile degil, zorunludur. Avrupa'da kişi okulda ikinci bir dil olarak istediği dili seçebilir ama Türkiye'de bu yok. Avrupa'da başörtülü bir kız her yerde her okulda okuyabilir, bırakın üniversiteleri ilk okulda dahi müslüman kızlar başörtülüdür, Türkiye'de artık başörtülülere ehliyet bile verilmiyor! Allah aşkına bu devletin neresi islami, hangi kanun islam kanunuki Avrupa islami yönden Türkiye'den rahatsız olsun da Birliğe almasın! Bu tür yorumlara sadece gülünür ve sözde müslüman yazarlar hala islami açıdan kanan yurttaşların dini duygularıyla oynuyorlar hepsi bu!..

Türkiye'nin hiçbir kanunuyla ve hiçbir uygulmasıyla islami sistemle la alakası yoktur. Türkiye laik bir ülkedir. Laikliğin teminatı için de Diyanet teşkilati kuruldu ve Diyanet teşkialti da Islami akımların önünü kesmek için devlet kontrolünde kurulan laik bir kuruluştur.
Türkiye'nin Avrupa Birliğine girmesine engel olan başka sebepler var, haydin bugün onları yazmıyalım.
Sayılarımla

29.09.2005
M.Nureddin Yekta

Fıkra ve mizah sayfasına dönebilirsiniz!

 

 
29.09.2005 Saat: 15:45