Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Fıkra - Mizah

Siyah Böcekler

Sen hayvan pisligini bilye gibi yuvarlatip kışlık için götüren siyah böcekler gördünmü?

Bir adam bu böceklere bakıp kendi kendine alay edercesine diyormuşki: Yav Allah'ım sen bu böcekleri niye yarattın?

Aradan bir müddet geçmiş ve birgün bu adam hastalanmış, yataĝa düşmüş. Kalkıp bir doktora gitmiş. Dr demişki “sen pislik yiyen siyah böcekleri yaĝda kızartıp 7 gün sabah akşam yiyeceksin, yoksa ölümün kesin.”

Adam; “olsun ölürüm ama o böcekleri yemem” demiş.

Aradan haftalar geçmiş adam eriyip tükeniyor. Kaç tane doktora gitmiçse de, hepsinin reçetesi aynı olmuş. ''Sen pislik yiyen siyah böcekleri yaĝda kızartıp 7 gün sabah akşam yiyeceksin, yoksa ölümün kesin.”

Adam iyice düşmüş. Ailesi gitmiş toplamış o böcekleri yaĝda kızartıp 7 gün sabah akşam yedirmişler. Adam iyileşmiş.
 
Sonra aradan aylar geçmiş. Bir gün bu adam gemide bir yere gidiyor, bir fırtına kopmuş, gemi ikidebir yan yatıyor, dalgalar sürükleyip götürüyor, herkeste bir telaş, baĝıran baĝırana, aĝlayan aĝlayana ama, bizimki oturduĝu yerden hiç kımıldamıyor, hiç bir şey de yapmıyor ve de demiyor.
Gemidekilerden biri sinirinden ona bir tekme atıyor ve „yav sen de bir şey desene, halimizi görmüyor musun? Gemi battı batacak, hepimiz öleceĝiz! Ne öyle sus pus oturuyorsun” der.
Adam çok sakin ve rahat bir şekilde derki: “Ben O’nun işine karışmam, bir kere işine karıştım bana b. böceklerini yedirdi, bir daha asla.”

M.Nureddin Yekta

Fıkra ve mizah sayfasına dönebilirsiniz!