Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Fıkra - Mizah

Şeyh’te iman var mı?

Abdullah efendi öĝleye doĝru şeyhin evine gitmişti.

Şeyhim dedi „bu gece bir rüya gördüm çok korktum rüyam da sen de vardın“
Şeyh “buyur evladım anlat” der.

Adam “Şeyhim bu gece rüyamda kıyamet koptu, Haşir oldu, herkes ameline göre hesaba çekiliyorlardı. İmanı az olan ya da zayıf olanları cehenneme atıyorlardı. Müdhiş bir gündü! Sonra beni de aldılar, terazinin yanına götürdüler, imanımı darttılarki tartmaz olaydılar, iman yok denecek kadar azdı. Dedilerki imanı güçlü birini tanıyorsan ona git sana biraz iman versin yoksa yerin cehennem.

Çok korkmuştum, bütün tanıdıklara, dostlara, akrabalara gittim ama hepsinin durumu benim gibiydi, herkes ortalıkta kalmıştı. Sonra birileri dedilerki Şeyhe git, onda iman çok. Seni aradım nihayet bir bahçenin içinde cübbenle, sarıĝınla orada baĝdaş kurarak oturuyordun, dizinde Kuran vardı okuyordun...

Şeyh, „tamam oĝlum gerisini camide anlatırsın“ dedi
Adam „hayır Şeyhim bırakın rüyamı tamamlıyayım” dediyse de, Şeyh hayır camide deyip yerinden kalktı.

Birlikte camiye gittiler . Namaz kılındı, dualar yapıldı, cemaat daĝılacaĝı zaman Şeyh “durun gitmeyin, Abdullah efendi bir rüya görmüş size anlatsın” dedi.

Şeyh dur deyince gidilir mi? Herkes oturdu, Abdullah efendi başladı baştan anlatmaya..
……….. işte Şeyhim sana durumu anlattım ve bana biraz iman vermeni rica ettim. Ama sen elini Kuran’a basarak dedinki “Ha bu Kuran’a yemin ederimki bende de zerre kadar iman yok, olsaydı sana verirdim” deyince, Şeyh baĝırdı “lan kahpenin oĝlu burda böyle şeyler anlatılır mı?”
Adam boynunu büktü “ama şeyhim ben orda anlatmak istedim siz illada camide anlat demiştin.”   :)

28.09.2012
M.Nureddin Yekta

Fıkra ve mizah sayfasına dönebilirsiniz!