Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Fıkra - Mizah

Bazı bilim adamlarının maymun hayranlıĝı

Bugüne dek defalarca deney ve varsayımlarla insanoĝlunun maymundan türediĝini ispatlamaya çalışan bazı bilim adamları bir türlü kendilerini bile ikna edemediler. Her deneyden sonra ortaya attıkları teoriye bir sonraki deneyle itiraz eden sözde bilim adamları en son „insanda mevcut MYH16 geninde vuku bulmuş bir hata sonucu insanın oluştuĝunu“ iddia etmeye başladılar.
Nature Dergisinde çıkan teori kısaca şöyle:

“İnsanda bulunan “MYH16” geninde bulunan hatanın 2.5 milyon yıl önce meydana geldiğini, aynı dönemde insan kafatasının biçiminin de diğer primatlardan (maymunsu) farklılaşmaya başladığını, gende mutasyonun (genetik değişim) meydana gelmesinden sonra insan kafatasının üç kat büyüdüğünü, bu süreçte beyin büyümeye başlarken, çenenin de zayıfladığını, genlerdeki ve kafatasındaki değişimlerin aynı dönemlerde başlamasının, aralarında bir bağlantı olabileceğini” düşünüyorlarmış!…

Çalışmayı yapan, “University of Pennsylvania School of Medicine” den Nancy Minugh-Purvis, “çene kaslarındaki zayıflama, kafatasındaki baskının azalmasına ve bu da beynin evrimsel süreçle büyümesine yol açmış olabilir” diyor!... Sidney’deki „Victor Chang Cardiac Research Institute” den Pete Currie, hominid (insansı) fosillerindeki insana ait karakteristiklerin görülmeye başladığı evreyle, bu genetik değişimin görülmeye başladığı evrenin hemen hemen üst üste geldiğini, bütün primatların, mutasyona uğramış MYH16 genine sahip olduğu, ancak yalnızca şempanzeler ve diğer maymunların bu genin bozulmamış, tam halini hala taşıdığı, insanlarda ise her zaman bu genin hatalı halinin gözlendiği” bildiriyorlar!..

MYH16 geninin, çiğneme ve ısırma kaslarıyla bağlantılı olduğunu belirlediklerini söylüyen bilim adamları, bu gende ortaya çıkan hatanın, bir tür hastalık olarak kabul edilebilecek olan “ısırma gücünde zayıflamaya” yol açmış olabileceği belirtiliyor ve bu “hastalık” sayesinde de kafatasına daha az güç uygulandığı, bunun da kafatasında, daha büyük beyne sahip olunmasına olanak veren daha fazla alanın gelişmesine yol açtığı da öne sürüyorlar.

Eh ne diyelim bunlar bilim adamları, yıllarını deneylere adamış, ne olursa olsun illa da insanoĝlunun nasıl oluştuĝunu ispat edecekler yani!.. Yalan söylüyecek deĝiller ya!.. ama bugünkü deneyle ispatlamaya çalıştıkları varsayımları ilerde yapacakları deneylerle çürütebilirler:)) Bugünkü sözlerinden esinlenerek cilt cilt yazan maymun soyundan gelme bazı marxistlerin emeĝi boşa gitmese bari!..

Saĝolsunlar iyi çalışıyorlar bilim adamları amma neden insanda bulunan “MYH16” geninde sadece bir defa ve o da 2.5 milyon yıl önce bir defa hata yapıyor ve insan oluşuyor da, neden ikinci bir hata daha yapıp insan tekrar eski haline (maymun) dönemiyor?… Neden diĝer canlılarda bulunan genlerde bir hata oluşmuyor? Yada maymunlarda böyle bir hata oluşup eşek olamıyorlar?.. Ayrıca neden illa da maymun? Mesela eşekte bulunan genlerde de bir hata meydana gelip insan yada başka bir canlı oluşamazmıydı acaba bu bilim adamlarına göre!..

Ama hayır onlar illada maymun deyip duruyorlar, bunun bir sebebi olmalı ve o sebepte bilimden yoksun bir sebeptir bence, “maymun sevdalıĝı”!…

Ne diyelim varsın onların ve onlara inananların atası maymun olsun, biz babamız Hz. Adem’den memnunuz, ayrıca bir ata aramaya da hiç gerek duymuyoruz, bizim babamız belli, atamız bellidir!..

Konuyu kısa ama gerçek bir fıkrayla bitireyim:

Oĝlum Ali ortaokula gidiyordu. Birgün sınıf öĝretmeni sınıfa sormuş, “bizim babamız kimdir,” çocukarın çoĝu “Hz. Adem’dir” demişler. Öĝretmen “hayır evlatlarım, bizim babamız maymundur, biz maymundan türemişiz, demiş.

Ali „hocam, babam bizim ilk insan Hz. Adem ile Hz. Havva’dan türediĝimizi söylüyor“ demiş. Öĝretmen, „baban dindar biridir biliyorum, ona selam söyle, evet dinimize göre onun dediĝidir, ama bilime göre yanlıştır, biz maymundan türemişiz“ demiş.

Ali konuyu evde bana anlattı, ona dedimki „hocana selam söyle, deki babam „hocan haklı yavrum, ben insanları kasdetmiştim, insanların atası Adem’dir demiştim, ama bir hata sonucu insan ve maymundan da bir canlı doĝabilir, tıpkı eşek ile atın birleşmesinden „katır“ meydana geldiĝi gibi. Yani insan görümünde olan canlılar da iki farklı kaynaktan neş’et etmiş olabilirler (espri şeklinde demiştim) ama, biz ilk insan Adem’deniz, eĝer öĝretmen maymundan geldiĝini söylüyorsa o da haklı olabilir, zira herkes atasını daha iyi tanıyor, dedim.

Ertesi gün sınıfta konu tekrar açılınca, Ali söylediklerimi aynen sınıfa aktarıyor, öĝretmen „bu ne söz yavrum, biz de insanız, bizim de atamız Adem’dir, deyince, öĝrencilerden biri „peki sonuç hocam?

Öĝretmen; „biz bu konuyu fazla kurcalamıyalım, esas dersimize geçelim“ demiş.

M.Nureddin Yekta

25.03.2004

Fıkra ve mizah sayfasına dönebilirsiniz!