KÜRTLERİN GELECEĞİNE DAİR SEÇENEKLER!

İSLAM , SOSYALİZM VE DEMOKRASİ!
İslamiyet, Sosyalizm ve Demokrasi!
Hangisi Kürtlere yarar ? Kürt hangi yoldan başarabilir?
Bu üç anık sistemde idari yönetim farklılıkları ne kadardır?

İslam kuralları ve şartları ibadeti kanun ve yasaları net ve açıktır, gizli saklı bir şey yoktur. İşte münafıklar İslam’ın kanun ve maddeleri değiştirmek ve rengini şekillendirmek için dolap çeviriyorlar, İslam adına neler yapılıyor neler. Bu İslam’ın temizliği, güzelliği, adaleti, demokrasisi, bazı egemenlik sahibi haydutların işine gelmiyor! Bunlar bugün, dün ve yarın değil, uzun bir tarihten beri geçe gündüz durmadan çalışıyor, proje çiziyor ve biçiyorlar. Bu mübarek dini kirletmek, İslam aleminin içine fitne tohumları ekmek, huzur ve güvenceyi bozmaktır gayeleri.

İslam perdesi arkasından gizlenmiş senaryocular neler yapıyorlar? İslam adına İslam maskesi altında sözde İslam örgütü İşit kuruldu. IŞİD nedir, ne demektir? Irak Şam İslam Devletidir. İslami bir realitesi yoktur. Gaye ve projesi Kürtleri ortadan kaldırmak yok etmektir. İlk önce Kürtlere saldırdı, bazı Müslüman’lara saldırdılar. İki yaşındaki çocukları öldürdüler, yedi yaşındaki kızları tecavüz ettiler! Yezidi Kürtlere karşı yapılan muamele dünyada olmamış ve olmayacak kadar kötü, vahşice hareketler İslam’ın kanun ve maddelerinde bulunmaz. İslam aleminin memleketini yakıp yıktılar, Müslümanları talan ettiler. Perişan ve sefalet içinde göç etiler. İslamiyet ve Müslümanlık kuralları o kadar temiz, düzenli, güzel ölçülü ve ayarlıydı ki; her şeyi mahvettiler. Dünyada terör örgütü şebekesine karıştırdılar. İslam alemini lekeleyip rezil etmekten başka bir şey yoktu. Mademki siz Müslümansınız haydi İsrail’e saldırın eğer kalbinizde namus varsa. Filistin’de işgal, öldürme, tecavüz her türlü rezalet, hiçbir kanuna sığmayacak zulüm var, siz seyrediyorsunuz. Siz hakiki Müslümanları de kirlettiniz! İslam dinini lekelediniz. Siz ne yaptığınızın farkında mısınız? Ama başınızda gayret yok! Zaten başınızda ki gayret olmadığı zaman her türlü pislik ve şerefsizliklere karşı tahammülünüz oluşuyor. Peygamberimiz Hz Muhammed (sav) bir sözünde diyor ki “Namussuz baş cennette giremez!” Zaten namus ve şerefe sahip çıkmıyorsunuz, cennetten uzaklaşmışsınız, her ölçü biçim size uyuyor.

Şimdi sosyalizme geleyim. Sosyalizm sistemini ilk önce Sovyetler Birliği kurdu. Ama ilk önce perde arkasında kapalı imiş, millet de çok meraklıydı. Tüm dünyada gençler içersinde çatışma ve gruplaşma, ikilik kışkırtma başladı. Marksizm Lenin kelimesi ünlü olmuş bilmediğimiz bir şeye övgü yapıyordu. “Marksizm Leninizm gençlere aşk olmuş. Hep deha genç tecrübesiz gençlerin beyinin i yıkanmış. Sazsız dans oynamaya başlamışlardı, türkü şiir yazıyorlardı . Diyorlardı ki “Lo bırao kani Lenin û Mao ?” Ama Gorbaçov büyük başarı elde etti. O halkı o diktatörlükten ve kölelikten kurtardı. Biz sosyalizmde gördük. Bir nevi kölelikti. Saddam Hüseyin de Sosyalistti . Diktatörlükten, zulümden başka bir şey yoktu. Kürt çocuklarını sağ olarak petrol varili içine koyup Fırat Nehrine attılar. Hafız Esat da sosyalistti, bir günde Kırk bin insanı Hama da katletti. 60 yıl Kürt halkı kimliksiz, vatansız, okumasız, işsiz, ocaksız, bucaksız, umutsuz bırakıldı. Açık ceza evindeki gibi yaşam mücadelesi devam ediyordu! Ağrı isyanında Kürtler neden yenilmiş ve kızıl Kürdistan neden yıkılmış,Mahabad Kürt Cumhuriyeti’ne yapılan ihanet? Kısaca bunlar gözden geçirilmeli.
Şimdi demokrasi meselesine geldik. Bu örgütler demokrasiden bahsediyorlar . Ama biz daha bu demokrasi nasıldır, ne şekilde idare edilir, kuraları nelerdir bilmiyoruz. Güzel söyleşi böyle insana hoş bir kelime geliyor ama tadını almadık, etmedik , duymadık, şimdi şöyledir böyledir diyemeyiz. Biz bekliyoruz demokrasiyi. Haydi ivediyle gelsin, bu hoş görünümün bağı bostanını da görelim. Ama tahminime göre hayal rüya havada uçar. Duvar ustası olmadan duvar öremezsin. Demokrasiden bahis edenler de demokrasi damarı yoktur, sadece demokrasi kelimesinin söyleyişini biliyorlar. Biz demokrasinin bağı bostanı, meyvesini görmedik tadını almadık, kokusunu da koklamadık. “Ne kadar hoş ve güzeldir. Bizim milletimiz cehaletten cehalet doğurtuyor. Bir rivayet var diyor ki birisi demiş yahu helva ne kadar hoştur, diğeri dedi ki “Sen helva yedin mi? “Hayır yemedim “O zaman sen nerden biliyorsun helva hoş ve güzeldir. “Dedi ki benim dedem Siirt’te birisinin ekmeğinin üzerinde görmüştü, dedi çok güzeldi. Bu hikaye de aynıdır. Demokrasi bir coğrafyasında yaşayan yöre halkının yaşam koşularına, örf ve adetlerine, kültürüne uyumlu şartlara bağlanarak, her kese tabi tutulmalı, toplumun kararıyla kalem çiziliyorsa, herkes memnun kalıyorlarsa, belki buna demokrasi diyebilirsin.

Demokrasi zorbalık , tehdit , rüşvet , uydurma ile olmaz. Hilebazlık, yalan, dolan ve sahtekarlık bir noktaya kadar devam ediyor. Kısa ömürlüdür. Ancak büyük hizmetle, mütevazilikle, hoşgörüyle, fedakarlıkla, kaliteli modern eğitim lazımdır! Bu milleti demokrasiye alıştırmak basit değildir, Milletler asırlarca çalışmış ağırlığı edebiyata , kültüre vermiş ancak biraz demokrasi elde etmişler.

Social

Çîrok

EFRÎN’E

Efrîn kelha egîd û mêra ye,
Qadek ji qada şer û cenga ye,
Ev warê ku ji bav û kal ma ye,
Sulhadîn Eyubî mohr li daye.

Helbest

EFRÎN’E

Efrîn kelha egîd û mêra ye,
Qadek ji qada şer û cenga ye,
Ev warê ku ji bav û kal ma ye,
Sulhadîn Eyubî mohr li daye.

Jiyan û Bîranîn

Kurd çi dixwazin?