Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Dini Konular

Ramazan’ın son haftası

Allah’a Hamd Resulüne selat ve selam olsun

Deĝerli okuyucular!
Daha dün onbir ayın sultanı Ramazanı beklerken, bugün Ramazan’ın son haftasına kavuşmuş bulunuyoruz. Hz.Peygamberimizin «evveli rahmet, ortası maĝfiret, sonu cehennemden kurtuluştur » buyurduĝu mübarek ayın son günlerini yaşıyoruz. Bu günlerimizi manevi bakımdan deĝerlendirebilmek için yegâne Önder Resulullah Efendimizin bize ışık tutan ise O’nun emirleri, fiil ve davranışlarıdır.
 
O bu günlerde diĝer günlerden daha ziyade Hakk’a baĝlanır, bütün varlıĝı ile kendini ibadete verirlerdi. Resulullah Ramazan ayının son on gününe daha bir önem verir, mübarek Kadir gecesini bu günlerin tek sayılı gecelerinde aramayı tavsiye ederdi. Bizim bol bol Kur’an-i Kerim dinlediĝimiz gibi, Allah’ın Resulü de, bu ayda o güne kadar nazil olan ayetleri Cebrail (a.s.) ile okur, birlikte müzakere ederlerdi. Bugün mabedlerimizi mukabele okumak şeklinde dolduran Kur’an sesleri, bu Kur’an hizmeti, işte bu müzakereden kalma bir sünnettir.

Fahri Kainat efendimiz bu günlerde çok cömert davranır, çok sevinçli görünürdü. Fakirleri gözetir, çocukları sevindirir, yaşlıların gönlünü alır, yetimleri, çaresizleri baĝrına basar, biçarelerin imdadına koşar, böyle davranılması gerektiĝini de ümmetine ve ashabına emreder, tavsiye ederlerdi.

Resuli Ekrem efendimiz (a.s.) içinde vefat ettiĝi yıl idrak ettiĝi son Ramazan ayında daha da farklı görülmüştür. Her yıl bu ayın son on gününü itikafla geçirdiĝi halde vefat ettiĝi yılın Ramazan’ın onundan sonrasını itikafla geçirmiş, aynı yıl Cebrail ile Kuran müzakeresini iki kere yapmışlardı.

Mescitte ibadetle geçirilen inziva hayatına Kur’an dilinde itikaf adı verilir. İtikaf kifaye cinsinden bir sünnettir. Şehir halkından bir veya bir kaç kişi itikafa girerlerse orada yaşayan diĝer müslümanlar adına da kafi gelir.

Deĝerli okucular!
İçinde bulunduĝumuz orucun son on gününü iyi deĝerlendirelim. Evimizi, ailemizi bayrama hazırlarken fakirleri, yetimleri, kimsesizleri unutmayalım. Başkalarına yardım etme alışkanlıĝını kazanalım. Mübarek ayın fazilet ve bereketinden, rahmetinden kana kana içelim. İyilikseverliĝin, iman neşesinin, hayra koşmanın şevkiyle kendimizden geçelim.

Zekat, sadaka ve benzeri mali yardımlarımızla muhtaçları sevindirelim. Bu ayın rahmet deryasına dalarken, maĝfiret tufanından istifade edelim. Zamanı deĝerlendirmede gözü açık kainata ve etrafa bakıp ibret almada gönlü açık gafillerin uyanışı içinde ellerimiz semaya açık olalım. Ramazan’ın maĝfiret ayı oluşundan isifade ile günahları baĝışlananların safında bulunmaya çalışalım.

Deĝerli kardeşlerim
Nasılki maddi hayatımızın devamı için günün belli saatlerinde yemeye, içmeye, uyumaya ihtiyacımız varsa, aynen o şekilde de manevi hayatımızın devamı icin de yine günün muayyen saatlerinde ibadete, Yaratan’la yakınlaşmaya, onun huzuruna çıkarak ruhumuzu temiz duygularla beslemeye ihtiyacımız vardır. Hepimiz biliyoruz ki iyi veya kötü alışkanlıklarımızın hayatımız üzerinde pek etkisi vardır. İnsan kötü alışkanlıklarıyla nefsinin esiri halien gelirken, iyi amellerle de onun amiri haline gelir. İçinde bulunduĝumuz bu mübarek günler nefsimize galip geldiĝimiz, onun esaretinden kurtulduĝumuz günlerdir. O zaman sakın ha bu günlerin bitiminde yine nefsimizin esiri olmayalım. Alışkanlık haline getirdiĝimiz o güzel hasletleri bırakmayalım. İnsanoĝlu yaratılış itibariyle iyilik veya kötülük yapabilecek kabiliyettedir. Ancak bunu seçmede tamamen irade sahibidir. Unutmayalım her şeyin bir hesabı olduĝu gibi bize bahşedilen nimetlerin, verilen nefeslerin de mutlaka hesabı vardır. Dünya güzelliklerine dalıp ebedi hayatımızı unutmayalım ve bilmeliyizki maneviyatsız bir hayatın vereceĝi bir mutluluk yoktur. Yoksa girdikleri maddi sıkıntı ve maddi hayat yüzünden günde onlarca insanın intiharını ne ile izah edebiliriz? Bir dahaki Ramazanlara kavuşup kavuşamıyacaĝımız mechuldur o zaman hem bu günleri hem de Ramazandan sonraki günlerimizi en güzel bir şekilde ibadetlerimizle deĝerlendirelim.
Yüce Allah cümlemizin ibadetini kabul buyursun. Amin.
Allah’ın selami üzerinize olsun deĝerli kardeşlerim.

M.Nureddin Yekta
08.11.2004