Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Dini Konular

 

Ramazan Ayı’nız mübarek olsun
 
 “Ey iman edenler sizden evvel geçen ümmetlere farz kılındıĝı gibi size de oruç farz kılındı. Taki oruç sayesinde fenalıklardan korunasınız.“ (1)
 
 “Adem oĝlunun işlediĝi her hayır ve sevabın ecri on mislinden yediyüz misline kadar artırılır. Fakat Oruç böyle deĝildir. Oruç sırf benim rızam için yapılan ibadettir.
Onun mükafatını ancak ben veririm. Çünkü kulum yemesini içmesini ve bütün arzularını rızam için terketmiştir.“ (2)
 
 İnsanı cahili sapıklıktan, batıli karanlıktan, kulun kula kulluk yapmasından kurtaran, ilme medeniyete, gerçeĝe, Hakk’a götüren Kur’an’ın indiĝi, içinde bin aydan daha hayırlı kabul edilen Kadir gecesinin bulunduĝu mübarek Ramazan ayına kavuşmuş bulunuyoruz. Tüm islam alemine mübarek olsun.
 
 İşlerimiz, içinde bulunduĝumuz cemiyetteki sıkıntılar, dünya malına hırs, yada dünya zevklerine aşırı derecede sarılmak, kısaca dünya ve dünyalık meşguliyeterimiz zaman zaman bizi ibadetten alıkyomuş yada gevşeklik yaratmış olabilirler, ama bu huzurlu olduĝumuz manasında algılanmamalıdır. İnsan maddi yönden ne kadar rahat olsa da, onu tamamlayan manevi taraf ta tatmin olmadıkça, huzuru tam bulması mümkün deĝildir. Bu yüzden manevi olarak huzura kavuşmak ihtiyacını hissederiz, işte ibadet insana huzur verir, gönül rahatlıĝını bahşeder! Ramazan toplu ibadetten bir kısımdır. Bize saadet asrının aydınlıĝını getirir, bu ruh okyanusunda ruhumuz arınır, kendimizi bir çocuk kadar mutlu ve sevinçli hissederiz, zira Ramazan ayı bir fetihtir, varlıĝımızı saran nefsi emmareye karşı, şeytanlara karşı, şerr güçlerine karşı bir fetihtir.
 
 Malumdurki her türlü dünya işlerimizin bir hazırlık safhası vardır, ebedi hayatımızın da ibadetlerimizin de bu şekilde bir hazırlık safhası vardır ve olmalıdır. Ramazan ayı girerken bu hazırlıĝı sadece evde, sofrada, mutfakta düşünmemek gerekir, elbetteki akşama kadar aç kalan oruçlunun iftarını açması icin hazırlık yapması gerekir ama esas hazırlık ibadette olmalı!.. İbadet için hazırlıklı olmak, ramazan boyunca hatim okumak, geceleri teravih namazını kılmak, dini sohbetlerde bulunmak ve bir yılın muhasebesini yapmaktır. Evet gerçek hazırlık; iç dünyamızı zenginleştiren, imani, ahlaki, ruhi ve ictimai hasletlerimizi artırıcı hazırlıklardır.
 
 Oruç ferdi bir ibadet olduĝu gibi aynı zamanda toplumsal bir ibaadettir de, oruc yüz milyonlara hitap eden, yer küresinin en ucra bölgelerine kadar yayılan ve milyarlara ulaşan manevi bir güç kaynaĝıdır, onun içindirki; oruç sadece müslümanlara farz kılınmamış, aynı zamanda bizden önceki ümmetlere de farz kılınmıştır, Bir başka ifadeyle, bugün yeryüzünde yaşayan tüm insanlık oruçla şereflendirilmiştir, ancak bir kısmı daha sonraları bu ilahi emirleri ya kendi nefislerinin istediĝi şekilde deĝiştirmiş, yada tamamen ortadan kaldırmaya çalışmışlardır. Oysa orucun insana hem bedeni hem de manevi çok faydası vardır. Manevi olarak insanı kötü alışkanlıklardan alıkoyar, melekleştirir, bedeni olarakta, yer yüzünde adaleti saĝlar, zenginle fakiri eşleştirir, zengin fakirin halinden anlar, açlıĝı fakirliĝi anlar.
 
 Bir mümin için en önemli şey Yüce Allah’tan gelen emirleri aynen kabul etmektir, yukarda saydıĝımız ve daha sayamadıĝımız bir çok sebepten dolayı deĝil de, bana göre sırf Allah emretti diye bu ibadeti yerine getirmeliyiz, ben öyle her şeyin illada faydalarını, her yasaĝın illada zararını öĝrendikten sonra boyun eĝmenin uygun olamıyacaĝını düşünüyorum. Yaparsam bu ibadeti sevap alırım, cennete giderim, yapmazsam cehenneme giderim düşüncesinden daha ziyade, bu Allah’ımın bir emridir, ondan dolayı da yaparım seve seve yerine getiririm“ demek daha iyidir, siz varın Allah rızası için yapın ibadetinizi sevap ve ceza meselesi onun bildiĝi bir iştir. Yeterki O’nu razı etmeye çalışalım..
 
 Oruç tutmaktan maksat dini bir vazifeyi ifa ederek Allah’ın emrini yerine getirmektir, Bununla beraber orucun sıhhi, ahlaki, ve ictimai bir takım faziletleri ve hikmetleri de vardır.
 
 Bedeni bir ibadet olan orucun maddi manevi faydaları çoktur. Oruç şehveti kırar, vücuda saĝlık getirir, ihtirasları dizginler, iradeyi güçlendirir, insani duygu ve düşüncelerini inceltir, sabırlı va dayanıklı olmayı saĝlar, insanı şefkatlı ve merhametli yapar. Oruçlu açlıĝın ne demek olduĝunu anlar. Oruç maddi arzuları zayıflatırken manevi duygulara güç verir. Müminin gönül gözünü açar, şehvet peşinde koşmayı engeller, güzel sıfatların kazanılmasına vesile olur.
 
 Oruç sadece aç kalmaktan ibaret deĝildir, oruçlu insan dilini yalandan, dolandan, gıybetten, dedikodudan alıkoymalı, kulaĝını kötü söz dinlemekten, gözünü harama bakmaktan sakınmalı, kalbini vesveselerden uzak tutmalıdır. İşte böylesi bir durumda insan tuttuĝu orucun manevi deĝerini daha iyi idrak eder. Ramazana ayının deĝerini belirten bir kaç hadisle yazıma son vermek istiyorum.
 
 Oruç riya karışmayan bir ibadettir, bunun için Kudsi hadis Allah teala „Oruç benim içindir, onun mükafatını ben vereceĝim,“ buyurmuş (Buhari)
 
 „Oruç tutunuzki sıhhat bulasınız“ (3)
 “Her şeyin bir zekatı vardır, vücudun zekatı da oruçtur, oruç sabrın yarısıdır“ (4)
 “Bir kimse oruçlu olduĝu halde yalanı, dedikoduyu, yalanla iş görmeyi bırakmazsa Allah’ın onun yemesini içmesini terk etmesine ihtiyacı yoktur.“ (5)
 “Oruç kötülüklere ve cehenneme karşı bir kalkan ve bir siperdir.“ (6)
 
 Yüce allah cümlemizin oruçlarını kabul etsin. Bu mübarek ayın müslümanlar arasında birlikteliĝe, kardeşliĝe islamı şuura vesile olmasını diliyorum.
 
 
-------------- -------------------------
 1) Bakara/183
 2) Tecridi Sarih 6/300
 3) Tergip Terhim 11/232
 4) Tergip Terhim 11/208
 5) Tac 6/253
 6) Fethul Kebir 2/206