Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Dini Konular

Mirac kandili

Bir Mirac gecesini daha idrak ediyoruz. Mirac Peygamber Efendimizin Allah’ın huzuruna çıkışıdır, bunun şekli beni çok enteresan etmez, ruhuyla mı, bedeniyle mi, rüyada mı yada uyanıkken!. Asırlardır bu gecede müslümanlara sadece Peygamberin Miraca yükseliş tarzı anlatıldı.

Camilerde sarhoş mevlidhanlara mevlid, kızlara ilahiler okutuldu, Qur’an’ın hükmünü kabul etmeyen kurralara Kur’an okutuldu ve başta İslam’ın hükmünü kaldıran taĝutun başkumandanları olmak üzere getirdikleri rejimde katkısı olan tüm Ebu Cehil askerlerine dualar yapıldı, laik ve dinsiz sistemlerin ayakta kalması için zavallı müslümanıma dualar yaptırıldı. Mirac bu şekilde anlatıldı ve kabul ettirildi, ama aslında Mirac bu deĝildir.

Mirac gecesi Yüce Allah, Peygamber vasıtasıyla müminlerle bir antlaşma yapmıştır. Onlara başta namaz olmak üzere bazı görevler vermiştir. Allah’tan başka ilah tanımıyacaklarına ve sadece O’na kulluk edeceklerine dair söz aldı. “Yalnız sana ibadet eder ve yalnızca senden yardım dileriz” sözüyle insanların sadece Allah’a kulluk edeceklerine dair söz aldı. Asırlardır Mirac’ın bu manası anlatılmadı.

Bu mirac gecesinde yine camiler dolup taşacak, mevlidler okutulacak, dualar yapılacak, kefere sistemlerin dalkavuk hocaları diliyle mücahidler terörist, zalim, emperyalsit, gaddar, işgalcı Ebu Cehil güçlerini de meşru idare ilan edilerek onlara destek sunulacak. İşte beni ilgilendiren taraf bu!..

Eĝer biz bugün içinde bulunduğumuz şartları değerlendirirsek, böylesi gecelerde kendimizi avutmaktan başka bir şey yapmadıĝımızı anlarız. Mirac gecesinde Allah’a verdiĝimiz sözün tam aksine O’nun düşmanlarına hizmet ediyoruz. Bir başka tabirle Allah’a kulluĝu bırakıp, kula kulluk ettiĝimizi anlarız.

Samimiyetsizliĝimiz, tembelliĝimiz, vurdumduymazlıĝımızın bizi küfrün eşiĝine getirdiĝinin farkında bile deĝiliz. Bugün dünyada zülüm altında inim inim inleyen müslüman kardeşlerimiz varken, emperyalistler ve yerli uşakları tarafından katledilen müslümanların durumuna bakmadan, birgün oruç tutup akşam mevlid dinlemekle İslami görevlerimizi yaptıĝımızı zannediyor, kendimizi avutuyoruz.  

Resulullah bir gün eshabına „gelecek bir zamanda müslümanların üzerine kafirler tarafından leş kargaları gibi saldırılar yapılacağından“ bahseder. Eshab, müslümanların sayısının az mı olduğunu sorar. O da hayır der, müslümanların sayıca çok ama su üzerine çıkmış çer çöp gibi olacaklarını söyler. Sahte müslüman liderler, cahil (sözde) alimler peşinden giden bugünkü müslümanlar kurtlar sofrasında yemek, sarhoşlar sofrasında meze olmuşlar.

Dilsiz şeytan gibi susmayı tercih eden ve laimlerin levmesinden korkanların da „kendilerine bir zarar gelmesin diye munafıkların içine koştuklarını görüyoruz. Yada terörist ilan edilmekten mi korkuyorlar?

İşte bu yıl da, bu mübarek üçaylarda Mübarek Mirac gecesini eskiden olduĝu gibi yine bu şekilde kutlanılacaĝından endişe ediyoruz. Ne diyelim? Rabbim müslümanlara gerçek manada Miracı idirak etmelerini diliyorum

Ve Miracı gerçek anlamda anlayan müslümanların artık kıyam zamanının geldiğini bilmeleri gerekir diye inanıyoruz. Haydin müslümanlar Miracı gerçek manada kutlamak üzere elele verelim!

Bu yıl yine Mirac kana bulanmıştır, Mirac gecesi müslümanlar katledilmektedir! Dileriz ki böylesi gecelerin müslümanların uyanmalarına ve birleşmesine vesile olsun.

23.09.2003
M.Nureddin Yekta