Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Dini Konular

Kuyudaki aĝaç ve fareler

Yolda karşılaşmış ve uzunca beraber yürümüşlerdi. Derken yol ikiye ayrılıyordu. Üçyolun başında biri „saĝa giden 1 Nolu yol kanunların geçerli olduĝu ve bir nizama tabi olunması gereken bölgelerin yoludur. Oraya silahsız gidebilirsin. Öteki 2 Nolu yol ise kanunların olmadıĝı bir yol ama emniyetsizdir“ dedi.
 
Biri silahını bıraktı 1 nolu yola, diĝeri ise kılıcını kuşanıp 2 nolu yola girdi. Bir müddet yol aldıktan sonra bir gürlemeyle bir arslanın kendilerine doĝru hücum ettiĝini gördüler. İkisi de korktu ve kaçtılar, buldukları bir kuyuya kendilerini attılar. Kuyunun ortasında; birinin siyah diĝerinin beyaz olduĝu iki farenin kemirdiĝi bir aĝaç, kuyunun altında aĝzını açan bir ejderha, kuyunun başında da kovalayan arslan!
 
Farelerin gece ve gündüz, aĝacın ömür, arslanın Azrail, ejderhanın cehennem olduĝu temsilde, kanuna uymayan adam korkudan tir tir titriyordu. Yukarı çıkamazdı çünkü arslan bekliyordu. Farelerin kemirdiĝi aĝaç kesilince ejderhanın aĝzına düşmekten kendini alıkoyamazdı. Diĝeri hiç korkmadı, çünkü hiçbir şeyin tesadüf olmadıĝını biliyordu. Daha önce hayatında yaptıklarından dolayı sonucun iyiye doĝru gideceĝine inanıyordu. Ve aĝaç kesilince ikisi de ejderhanın aĝzına girmişlerdi, ama yerler çok farklıydı, biri cehenneme açılan kapı diĝeri ise cennete giden yoldu!..
 
Niye mi yazıyorum ya da ne ilgisi var diyeceksiniz?

Evet sadece ömrün tükenmesinden sonra cennet ve cehennemin başlamadıĝını, daha bu hayattayken bile insanın kendi evini cennet veya cehenneme çevirebileceĝine inanıyorum!
Bütün mesele Yaratıcı’nın vermiş olduĝu nimetleri azımsanmadan şükredebilmek ve hayatı kurallar çerçevesinde cennete çevirebilmektir!
İnsan başarabilir mi?
 
Bence neden olmasın yeterki insan sabretmeyi bilsin.