Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Dini Konular

İslam aleminde kutlanan gecelerin en feyizlisi Kadir gecesidir

Zaman ve mekanlar, kendilerinde meydana gelen büyük ve önemli hadiselerle deĝer kazanırlar. Kadir gecesi de, hayırla dolu hadiselerin meydana geldiĝi bir gece olduĝu için, Cenab-i Hakk ona müstesna bir şeref vermiştir. Kur’an-ı Kerim’de kendi ismini alan Kadir Suresi’nde, bu mübarek gecenin bin aydan daha hayırlı olduĝu açılanmaktadır.

Semavi Kitapların sonuncusu ve en mükemmeli olan Kur’an-ı Kerim bu gecede nazil olmaya başlamış olması, bu gecenin kudsiyetinin artmasına vesile teşkil etmektdir. Bu gece Yüce Allah’ın bir ayetinde ifadesini bulan „Doĝrusu biz Kur’anı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduĝunu sen bilirmisin? Kadir gecesi; bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece tan yerinin aĝarmasına kadar bir kurtuluştur. (1)

Bu gece, beşer hayatına bıraktıĝı mübarek ve kutsi tesirler ve yaptıĝı deĝişiklikler itibariyle binlerce ayın yapamadıĝını yapmıştır. Bu gece öylesine muazzam bir gecedirki hakikatını anlamak beşer idrakının çok üstündedir. Bu mübarek gecenin faziletini, Kadir gecesi denilmesinin sebep ve hikmetini söylece sırayalayabiliriz.

1- Şanı Yüce bir kitap olan Kur’anı Hakim bu gecede son peygamber Hz. Muhammed (a.s.) vasıtasıyla en hayırlı ümmete indirilmiştir. (2)

2- İbni Abbas (r.a.) a göre; gelecek seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler, Allah Teala’nın ezeli kaza ve takdiri, ilgili meleklere bu gecede tebliĝ olunur. (3) Nitekim Kur’ani Kerim’in Duhan Suresi 3. ayette „(o öyle bir gecedirki) her hikmetli iş o gecede, o zaman ayrılır“ buyurulmuştur.

3- Kadir „sıkışmak“ manasına da geldiĝi için bu gece yeryüzüne inen meleklerin çokluĝundan dolayı yer yüzü adeta meleklere dar gelir. (4)

4- Allahu Teala bu gecede mümin kullarına rahmet ve maĝfiretini takdir eder, bu sebepten ötürüdürki bu gece bir selam ve kurtuluştur. (5)

Kadir Gecesinin bu ümmete yani bizlere Kadiri Mutlak olan Cenabi Hakkın bir lütfü olduĝunu, daha evvelki ümmetlerde bulunmadıĝını çeşitli rivayetler ve „Kadir Suresi“nin nüzulu hakkında açıklama yapan müffesirler izah etmişlerdir.

Buna göre kadir Gecesini iki yönde mutalaa etmek yerinde olacaktır. Birincisi her hikmetli işin ayrıldıĝı ve Kur’ani Kerimin indirildiĝi bir gecedir. İkincisi ise rahmete vesile olan, meleklerin arza indiĝi bir gecedirki, müslümanlar o gecede ibadet için bir araya gelir, nurları kendi aralarında akseder, melekler onlara yaklaşır, şeytanlar onlardan uzaklaşır, dua ve ibadetleri kabul olunur.

Kadir Gecesinin Ramazanın hangi gecesine tesadüf ettiĝi belirtilmememkle birlikte Peygamberimiz Hz. Muhammed (a.s.) tarafından “Kadir Gecesini Ramazanın son on gününde arayınız“ (6)
„KadirGecesine kavuşmak istiyen, onu Ramazanın son yedi günlerinde arasın“ (7)

„Kadir gecesini Ramazanın son on gününün tek sayılı gecelerinde arayınız“ (8) Hadisi Şerifleriyle bu gecelerde aranması lazım geldi beyan edilmiştir.

Bu mübarek gecenin hangi geceye tesadüf ettiĝi kesin olarak belirtilmesinin sebebini büyük müfessir Farhruddin Errazi Tefsiri Kebirinin 8. cildinin 682 sahifesinde şöyle açılamaktadır.

„Taatların hepsine raĝbet edilsin diye Allah en çok hoşnut olduklarını gizlemiştir. İsyanlardan sakınılması için isyanlara karşı gazabını, bütün insanların hürmet görmesi için insanlar arasında dost edindiklerini; kendine daima dua edilsin diye kabul ettiĝi duaları, bütün isimleriyle tazim edilsin diye İsmi A’zam’ı, daima tevbe edilsin diye tevbenin kabulünü; daima ölümü hatırlamamaız için ölümün vaktini, bütün Ramazan geceleri ibadetle geçirilsin diye Kadir gecesini gizli tutmuştur.“

Hz.Peygamberimiz „Kim Kadir Gecesini imanlı bir gönülle ve sevabını yalnız Allah’tan umarak ihya ederse, geçmiş günahları af ve maĝfiret olunur“ müjdesiyle Kadir gecesinin feyiz ve bereketini belirtmiş bulunmaktadır.

Ne mutlu bu geceye kavuşup onu ihya edenlere ! Ne mutlu bu gecenin kıymetini bilip kulluĝunu idrak edip itaat edenlere!

Haydin kardeşlerim büyük bir ihtimalle bu gece Kadir Gecesidir, hep birlikte dua edelim, bu geceyi ihya edelim, Yaratana yalvaralım! Evet yalvaralımki bizi taĝuti sistemlerin zülmünden korusun, bize İslamı olduĝu gibi kavrama şuurunu versin. Yalvaralımki din düşmanlarının arkasında giden, onlara uşaklık yapan sözde müslümanlara da şuur versin, ait oldukları kapılarına dönsünler. Dua edelimki yurdumuzu, memleketimizi yerli-yabancı kefere güçlerinin istilasından korusun.

M.Nureddin Yekta
9.Kasım.2004